Strona Glówna / Materiały i technologie / Technologie / Technologia FDM

Technologia FDM Modele 3d z termoplastów wykorzystywanych w seryjnej produkcji

Technologia FDM to metoda tworzenia części charakteryzujących się dużą wytrzymałością i stabilnością, przy użyciu materiałów wykorzystywanych w procesie wytłaczania (ekstruzji), obróbce CNC i innych tradycyjnych metodach wytwarzania. Sprawdź możliwości druku 3D bazującego na sprawdzonych, stosowanych od lat termoplastach.
Zapytaj o szczegóły

Opis

FDM to technologia, która zostła opatentowana przez Stratasys pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. To dlatego drukarki i materiły przez Nas oferowane są na najwyższym poziomie, nieosiągalnym przez konkurencję!
Buduj modele koncepcyjne, prototypy lub finalne produkty w najwyższej jakości z najlepszych, wysoko wydajnych termoplastów. FDM to jedyna technologia druku 3D wykorzystująca produkcyjne termoplasty, które gwarantują wysoką wytrzymłość mechaniczną, termiczną czy chemiczną.

Historia

Złożyciel Stratasys, Scott Crump, jest twórcą technologii, którą stworzył ponad 20 lat temu. Od tego czasu Stratasys kontynuuje rewolucjonizowanie rynku produkcyjnego dając inżynierom, projektantom i wielu innym profesjonalistom ciągle nowe możliwości.

Jak to dziła?

Wydruk w technologi FDM polega na budowaniu modelu warstwa po warstwie od podstawy poprzez przetłaczanie termoplastów przez rozgrzany tip. Proces jest bardzo prosty:

Twój model CAD jest przetwarzany w specjalnym oprogramowaniu. Program tnie model na warstwy o bardzo młej wysokości, a następnie dla każdej warstwy tworzy indywidualną ścieżkę, po której będzie poruszła się rozgrzana końcówka tłocząca materił. Jeżeli występuje konieczność drukowania z podporami (gdy model ma nawisy) to oprogramowanie samo wprowadza ich wydruk do ścieżki.
Druk rozpoczyna się kiedy termoplast w dyszy w wyniku nagrzania nadtapia się a następnie nakładany jest na idealnie prostym stole roboczym zgodnie z wgranymi ścieżkami.
Po zakończeniu procesu użytkownik wyjmuje model z drukarki, odrywa go od tacy modelowej i oczyszcza z materiłu podporowego (odłamuje go i jeżeli jest to konieczne rozpuszcza w specjalnym roztworze wodnym).

Więcej informacji o technologii oraz FAQ znajdą Państwo w broszurze producenta dostępnej tutaj.

Korzyści z FDM

Technologia jest łatwa w użyciu, idealnie sprawdza się zarówno w hali produkcyjnej jak i w biurze i jest czysta. Materiły produkcyjne są stabilne mechanicznie i chemicznie. Twórz skomplikowane geometrie, nie martw się nawisami w modelu, a to wszystko dzięki FDM od Stratasys.

Termoplasty w FDM

Technologia używa sprawdzonych materiłów stosowanych od lat w tradycyjnych procesach produkcyjnych. Dokładne, wytrzymłe i bezpieczne dla środowiska modele jak i również wysoko wyspecjalizowane elementy charakteryzujące się np. dyssypacją elektrostatyczną, przezroczystością, biokompatybilnością czy niepalnością. Z technologią FDM znajdziesz rozwiązanie dla Swojego biznesu.

Lista drukarek i materiłów :