Strona Glówna / Usługi / Formaty plików

Formaty plików Zobacz jakie pliki obsługujemy.

W Prosolutions robimy wszystko, żeby Państwo byli zadowoleni z naszych usług. Dobrze wiemy w jak wielu różnych programach tworzą Państwo swoje modele. Niemożliwe posiadać i obsługiwać je wszystkie. Dlatego też chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na formaty plików, które obsługujemy i z którymi mamy największe możliwości pracy w celu wyeliminowania ewentualnych niedociągnięć.
Skontaktuj się z naszym dziłem technicznym

Obsługiwane formaty

Podstawowy format plików:

  • STL - typ pliku obsługiwany przez praktycznie wszystkie oprogramowania do druku 3D, w tym programy firmy Stratasys z których korzystamy. Model w pliku STL to model powierzchniowy, zbudowany z siatki trójkątów. Otrzymując od Państwa plik w tym formacie sprawdzamy jedynie jego poprawność w programie oraz czy wizualnie nie widać na nim błędów, przeliczamy i puszczamy do druku.

Przy tworzeniu pliku STL w oprogramowaniu CAD kluczowe jest poprawne ustawienie odpowiedniej jakości konwersji. W większości programów CAD istnieje możliwość ustawienia dokładności powierzchni pliku STL (zwiększenia ilości trójkątów). W zależności od wybranej technologii wydruku wymagana jest różna jakość pliku:

  • w przypadku PolyJet jakość powierzchni i młych detali wymaga bardzo dokładnej konwersji;
  • w przypadku FDM plik STL powinien dobrze oddawać zaokrąglenia i niewielkie elementy;

Dokładny opis dotyczący przygotowania plików STL znajdą Państwo w zakładce "Dokumenty".

Pozostłe formaty plików, które obsługujemy :

  • STEP - najczęściej używany format zapisu modeli 3D. Charakteryzuje się dobrym oddaniem części i złożeń. Daje bardzo ograniczone możliwości edycji plików.
  • IGES - format zapisu modeli 3D. Zapewnia wsparcie edycji plików w większym stopniu niż STEP. Pozwala na edycję plików, wykrywając m.in. ich powierzchnie i ich właściwości, krawędzie oraz inne dane geometryczne.
  • Parasolid ( x_t / x_b ) - format dający znaczne możliwości edycji, w tym operacje boolowskie, wpływ na geometrię czy powierzchnie. Typ plików pozwalający na wprawadzenie znaczących poprawek i przeksztłcenie w bezbłędny STL.
  • SLDPRT - format używany przez program SolidWorks. Daje nieograniczone możliwości wpływu na model. Jako jedyny pozwala na zbadanie przeszłości pliku i sprawdzenia w jaki sposób był on budowany. 

To formaty, które stosowane są przez nas najczęściej. Oczywiście istnieje możliwość pracy na innych plikach (np. OBJ czy 3dm), jednak nie mają Państwo gwarancji, że uda nam się z nich otrzymać poprawnego modelu STL.

Dokumenty

Przy tworzeniu plików STL kluczowe jest ustawienie poprawnej jakości zapisu. W formacie STL powierzchnie podzielone są na połączone trójkąty. Im większa ilość trójkątów tworząca daną powierzchnię tym lepiej oddana powierzchnia.

Przy wydruku w technologii PolyJet, która drukuje z warstw o wysokości nawet 14 mikronów, dokładny model STL ma kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o jakość finalnego produktu. Przy wysłaniu modelu, który ma być drukowany w PolyJet prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi właśnie na jakość pliku.

W technologii FDM jakość pliku STL nie jest tak kluczowa jak w przypadku technologi PolyJet. Niemniej jednak, aby otrzymać poprawny model wymagane jest przesłanie odpowiedniej jakości pliku.

Jakość pliku STL ustawia się w momencie zapisu modelu CAD do formatu STL. Wybierając typ pliku STL zawsze wybieramy zapis binarny zamiast ASCII.

INSTRUKCJA ZAPISU PLIKU DO STL OD STRATASYS